Pet pravila za ostvarivanje ciljeva, Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović

5 правила за остваривање циљева

Време је краја једне године и почетка нове, што је у корелацији са  постављањем нових циљева и остваривањем истих. Инспирацију за овај блог нашла сам у једном видео-клипу Арнолда Шварценегера.

У наставку следе 5 правила како остварити своје циљеве.


Детаљније 5 правила за остваривање циљева

Прво правило гласи:

1. САЊАЈТЕ ВЕЛИКЕ СНОВЕ!

Желите велике ствари! Мали људи имају мале циљеве и остварују још мање, велики људи имају велике циљеве и остварују их. Није срамота желети више за себе, није себично тежити ка великим остварима. Снови заиста могу постати стварност. Докази за то су свуда око нас. Колико људи познајете који су били сиромашни и постали милионери? Колико тенисера познајете који нису имали средства за велике успехе, али нису одустајали од њих.


Pet pravila za ostvarivanje ciljeva, Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović


Друго правило гласи:

2. НИКАДА НЕ ОДУСТАЈТЕ И БУДИТЕ СПРЕМНИ ЗА НЕУСПЕХ!

Нису успели само они који нису покушали или они који су одустали. Препреке су саставни део пута, али оне се могу прескочити, заобићи, срушити. Неопходно је фокус задржати на циљу и на корацима за остваривање циља, а за препреке налазити решења како би их отклонити. Сваки неуспех доживљавајте као неминовни корак на успеху, јер пут успеха је заиста поплочан са мноштвом неуспеха. Да бисте напунили само једну чашу успеха, неопходно је напунити цело буре неуспеха. И зато никада, никада не одустајте.


Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović


Треће правило:

3. ВЕРУЈТЕ У СЕБЕ И НЕ ВЕРУЈТЕ ЉУДИМА КОЈИ ВАМ КАЖУ НЕ!

Увек, али увек верујте у себе, без обзира шта се дешава. Нађите једну, само једну особу која такође верује у вас и чувајте је крај себе, јер када поклекнете неопходно је да вас неко подсети да ви то можете. Читајте књиге, гледајте мотивационе видео-клипове, урадите све што је могуће како бисте сачували и хранили добру слику о себи. Нажалост, увек ће око вас бити много више људи који ће вам говорити да ви то не можете, да само губите време, да није то за вас, да то нико није урадио до сада па нећете ни ви… Не слушајте те људе, јер нису у праву. Ви то можете!


via MEME



Четврто правило:

4. ДАЈ СВОЈ МАКСИМУМ, И ВИШЕ ОД ТОГА!

Свакодневни рад, апсолутна посвећеност, без изговора. Нема „НЕ МОГУ!“ Да, ти то можеш! Нема „ОВО ЈЕ ПРЕТЕШКО!“ Не, није, тешко ће бити све док не урадиш и док не постане лако. Када су Мухамеда Алија питали колико трбушњака може да уради, он им је одговорио: „Не знам, почнем да бројим тек када почне да ме боли и тада бројим до 100.“ Свакодневна максимална посвећеност и рад, ићи преко границе бола, не давати 100% себе, већ 120 или 200%, јер само се то рачуна, оно што је преко ваших могућности. Ако ћете бити просечни, радите нормално радно време или тренирајте просечан број сати, али ако сте решили да остварујете велике снове, онда посвећено радите и тренирајте и преко ваших могућности. Без бола и одрицања нема ни напретка!


Пето правило:

5. БУДИТЕ ЗАХВАЛНИ!

Свакодневно вам се дешавају неке добре и лепе ствари. Склоните фокус са онога чега немате на оно што сте остварили, на оно што имате, на оно што сте добро тог дана урадили, на напредак у било којој сфери живота. Будите захвали на ономе што имате! Данас сам се пробудила здрава и захвална сам на томе! Данас сам на тренингу одсервирала целу корпу кик сервиса и сваки је ушао, и захвална сам на томе! Захвалност даје осећај задовољства, напретка, и учвршћује ваше самопоуздаје.


Након ових правила желим поделити са вама и како да одржавате сталну мотивацију и фокус на ономе што желите да остварите.


Први корак је записати циљеве. Рекли смо да треба да сањате велике снове, дакле запишите своје велике циљеве. Главна разлика између жеље и циљева је у томе што жеље остају у нашим главама, а циљеви су написани и након тога можемо направити план за њихово остварење. Дакле, оловку и папир у руке и запишите своје циљеве! Циљ мора бити јасан, тачно дефинисан, мерљив, како бисмо знали када смо га остварили, изазован јер просечни циљеви не дају довољно мотивације, достижан – веома је важно да мислите да тај циљ можете остварити; ваш – неопходно је да је то оно што ви желите, а не неко други, ваши родитељи, пријатељи, већ да је то стварно оно што ви желите да остварите; и на крају, циљеве записујте у садашњем времену, као да су они већ остварени.


Pet pravila za ostvarivanje ciljeva, Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović

Други корак је направити VISION BOARD. Vision board је табла циљева, визије. На хамер папиру у средишњем делу залепите своју фотографију, на којој сте баш задовољни својим изгледом. Около залепите сличице које вас асоцирају на сваки циљ појединачно. Будите креативни. Те сличице можете наћи у часописима, разним брошурама, на интернету, па одштампати, нацртати и обојити, јер је важно да слике буду у боји, како би вам што живописније дочарале оно што желите.


Трећи корак је да окачите vision board на видљиво место, најбоље поред кревета, и свако јутро и вече да застанете испред њега и замишљате себе као да сте све те циљеве већ остварили. Моћ визуализације и имагинације има страшну моћ привлачења, прихватања, поистовећивања са оним што желимо да будемо, да постанемо, да имамо, да јесмо.


Ви сте креатори свог живота! Искреирајте га и онда уложите труд и рад, корак по корак, хватајући се у коштац са претходно наведеним правилима!

Најтеже на том путу је суочавање са самим собом, са својим страховима, превазилажење разних препрека, стално одржавање мотивације, вере и истрајности. Уколико вам је потребна надоградња неких менталних вештина, закажите свој први уводни разговор, он је потпуно бесплатан!


Pet pravila za ostvarivanje ciljeva, Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović


Више о менталним тренинзима можете прочитати овде


Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović
Љубица Јовановић, ментални тренер тенисера

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *