Fokus je sposobnost usredsredjivanja pažnje na odredjeni zadatak, misao ili aktivnost. Koncentracija je sposobnost da se pažnja usmeri i zadrži na taj odredjeni zadatak, misao ili aktivnost, bez prevelikog skretanja pažnje na druge stvari.

• učinjene greške, pogotovo kada promaše neki lak zicer ili kada pogreše na nekom po njihovom mišljenju bitnom poenu,
  • nec, loš teren, loš odskok loptice…
  • sudija i njegove odluke,
  • vremenski uslovi poput vetra, kiše, sunca, visoke ili preniske temperature vazduha…
  • rezultat (da li vode ili gube, da li su vodili pa sad gube, ili su gubili pa su sad stigli protivnika, ili su pred kraj seta…)
  • publika, reakcije roditelja, reakcije drugih, navijanje…
  • šta će drugi ljudi misliti o njima, njihovoj igri i rezultatu, da li će razočarati roditelje, trenera i slično
  • protivnikovo ponašanje kada pokušava da vara, krade poene, laže, provocira…
  • protivnikov neočekivani udarac…

Kada podvučemo sve ove faktore, shvatićemo da su sve to zapravo MISLI !!!

Izmedju poena tvoje misli kreiraju tvoja osećanja i pomažu ili odmažu da se fokusiraš na odredjeni zadatak.

Uzmimo par primera.

Rezultat je 2-2 tvoja prednost, imaš brejk loptu i ti promašiš čist zicer. Počinješ da kritikuješ sebe, svoj udarac, svoju igru, da se ljutiš i nerviraš kako si to mogao da promašiš, sad bi vodio i potpuno te te misli obuzmu, pod ogromnom si nervozom i dok si se okrenuo rezultat je već 6-2 za protivnika. Tvoj fokus (misli) su pobegle na drugu stranu i samo zbog tih misli o toj grešci pri tom odredjenom rezultati ti si izgubio za 5-10 minuta još 4 gema. Medjutim, mnogo igrača neće da prizna da je zbog toga izgubio set, već uporno krive taj jedan poen i zbog tog jednog poena su izgubili ceo set. A zapravo si izgubio samo jedan poen i rezultat posle toga je bio 2-2 40:40, a zbog misli koje su ostale na toj grešci i na tome šta bi bilo kad bi bilo (jer da si osvojio taj poen ti bi vodio 3-2 = izgubio si još naredna 4 gema. Fokus sa igre, sa plana igre je potpuno otišao na drugu stranu!

Vodiš 5-3 i 40:15, imaš set loptu, odigraš odličnu bekhend paralelu, vidiš da je par centimetara in, ali protivnik zove out, posle rasprave zovete sudiju koji dosudjuje u protivnikovu korist jer je loptica bila na njegovoj strani terena. Ti samo razmišljaš o tome kako je mogao da te pokrade, loptica je bila dobra, zašto ti to rade, svi su protiv tebe, ljut si, besan, i kroz par minuta izgubio si set 7-5. Opet su krive tvoje misli, ne protivnik, ne sudija, već to što si dozvolio da ti fokus ode na drugu stranu, to što nisi vratio fokus na igru, na plan igre, to što se nisi smirio i zbog tih misli i emocija nisi uspeo da budeš svestan da ti i posle toga imaš još jednu set loptu…

Misli pre početka meča mogu smanjiti i povećati tremu, smanjiti ili pojačati pritisak i napetost, samo je bitno kako ćeš upravljati njima. Mogu ti pomoći ili odmoći prilikom podizanja samopouzdanja, a igrač koji je psihički slab pre početka meča, on je taj meč već izgubio!

Predugo ostajanje mislima u prethodnom poenu remeti fokus!

Kada dozvoliš sebi da ti fokus odvuku stvari koje se dešavaju van terena, opet si u problemu, jer tvoje misli su otišle na drugu stranu.

Interesantan podatak koji dobijam od igrača, roditelja i trenera jeste da kada igrač počne da greši, on kaže za sebe da mu je fokus pao. Zapamtite fokus ne može da padne, samo se može prebaciti na neku drugu stvar, aktivnost. To je zapravo naša sposobnost da se usredredimo na odredjenu aktivnost ili zadatak. Kada nam misli-pažnja odlutaju na neku drugu stvar, aktivnost tada nismo fokusirani na ono na šta je potrebno biti fokusiran u toku meča.

Medjutim, mi ljudi nismo mašine, pa je normalno da nam misli odlutaju, ali zato je neohodan konstatan rad na sebi i na upravljanju svojih misli. I to je verujte mi dugotrajan proces!

Izmedju poena glavni zadatak igrača je da bude svestan sebe i svojih misli, da ih stopira ukoliko idu u neželjenom pravcu, da pomogne sebi sa različitim tehnikama da umiri emocije (tehnike disanja, vizualizacije…) zatim da vrati fokus na plan igre i pred sam početak poena potpuno se psihički i fizički fokusira na prvi udarac u poenu – servis ili ritern.

U toku poena treba da preovladaju taktički elementi gde igrač na osnovu svoje pozicije, putanje lopte, jačine i brzine lopte treba da donosi prave odluke gde će i šta odigrati, a sve u sklopu svojih trenutnih mogućnosti.

Zvuči jednostavno, a u stvari iziskuje mnogo sati teniskih treninga, puno sati treninga mentalne pripreme, veliki broj odigranih mečeva, jer sa svakim novim mečom dolaze neka nova iskustva, nove prepreke i novi izazovi koji se trebaju savladati!

„Tenis is mental game“ kako kaže Novak Djoković, jer svi vremenom nauče da igraju servis, forhend i bekhend, ali sve sklopiti u celinu i pod pritiskom savladati sebe i sve prepreke sa kojima se suočavaš na terenu i van njega izdvaja šampione i one koji to nisu!

S toga, ukoliko želite da ojačate svoju mentalnu stranu, zakažite svoj uvodni razgovor odmah!!!