Самопоуздање је начин на који видимо себе, вредности које себи додељујемо, не/способности да одређене ствари урадимо. Људи са ниским самопоуздањем имају негативне мисли о себи. Превише су самокритични и сумњају у себе. И када одраде нешто и добију комплимент, они придају заслуге срећи или неком другом. Плаше се да се упусте у нешто како не би погрешили. Један од начина превазилажења страха јесте висок ниво самопоуздања. Самопоуздање није урођено, оно се стиче временом и изграђује.
Професионални спортисти свакодневно вежбају како би изградили и сачували самопоуздање и имају релативно стабилан ниво самопоуздања, док то није случај са већином младих тенисера. Код неких тенисера самопоуздање се мења из дана у дан, из сета у сет или пак из поена у поен. Пад самопоуздања доводи до многобројних негативних последица попут пораза у мечу, промене технике код неког одређеног ударца, немогућности спровођења тактике, нагле промене понашања и расположења. Скок самопоуздања, насупрот паду, доводи до победе, бржег кретања на терену, доброг расположења, мотивисаности.
Често ћете чути од родитеља или тренера (можда је то случај и са вама) да говоре младом тенисеру/тенисерки „Фали ти самопоуздање!“, „Хајде, подигни самопоуздање“ и сличне реченице, где тенисери/тенисерке знају да им оно фали, али нико им не каже како то и да ураде.
Детаљније Четири технике за изградњу самопоуздања
Четири технике које могу помоћи при изградњи и подизању самопоуздања:
- Став приликом уласка на терен пре почетка меча
Ево један пример. Устаните, спустите главу и рамена. Како се осећате?
Тужно. Затворено. Немоћно, скучено…
А сада подигните главу увис, подигните рамена и осмех на лице. Како се сада осећате?
Као да је цео свет ваш, позитивно, моћно, задовољно, срећно. Овакав став даје најмоћнији изглед самоуверене особе, моћне особе на терену.
- Постављајте себи изазовне, али реалне циљеве.
Нека то за почетак буде један, мали циљ. Запишите га. Када га остварите, осетићете да можете све што пожелите. Остваривање циљева и постизање успеха диже самопоуздање. Хајде! У акцију! И један по један! Не може се све сада и одједном! Корак по корак!
- Позитивно размишљање о себи
Самопоуздање је осећај који је снажно повезан са вашим начином размишљања, са оним што говорите сами себи и са вашим понашањем. Негативно размишљање, самокритика и осуђивање, уништиће ваше самопоуздање. Научите да будете позитивни, без обзира на услове, околности, ситуације и резултат.
- Афирмације
Афирмације су моћно оружје при промени ставова и изградњи самопоуздања. Оне вам могу помоћи приликом свих претходних техника. Ми непрестано водимо монологе и дијалоге у себи, стално разговарамо сами са собом. Од тог разговора врло често зависе наше реакције, понашања, дела. Свесни тога, крените да делате у своју корист. Афирмације се изговарају у себи или наглас, минимум два пута дневно, ујутру и увече, у садашњем времену и са што већом вером и визуализацијом онога што изговарате. Неке од ефикасних афирмација су:
- Ја то могу
- Сваким даном сам све боља/бољи
- Све одрађујем са лакоћом и радошћу…
Афирмације су увек позитивне и препоручујем да буду својствене само вама.
Кроз овај текст добили сте неке почетне кораке који су неопходни на путу изградње самопоуздања. И ове технике, као и многе друге, ефектне и ефикасне су само ако се вежбају и примењују. Резултати неће доћи преко ноћи, али неће ни изостати. Упорност, вера и рад су савезници самопоуздању.
За помоћ при подизању самопоуздања и више о менталним припремама тенисера можете погледати на https://www.ljubicajovanovic.com/koucing-u-sportu/
Novi komentari