У 3. епизоди серије разговора „Тениске и остале приче са…“ разговарали смо са тениским тренером Загорком Загом Александрић, легендом ТК Партизан и српског и југословенског тениса.
Загорка Александрић је рођена 1946. године у Банатском Карловцу, завршила је Факултет за физичко васпитање, и поред посла тениског тренера, читав радни век је била професор физичког васпитања у основној школи. Тренирала је атлетику у АК Партизан, и од 1962. до 1965. године се такмичила у трчању на 100 метара, у скоку у даљ и у штафети. Тенисом је почела да се бави касно, на почетку студија, и завршила је тениску школу за одрасле у ТК Партизан. Њен први тренер у Партизану је био Растко Јаковљевић, а тадашњи директор Партизана је био Бане Вучетић.
Детаљније Тениске и остале приче са… Загорком Александрић
Такмичећи се у сениорској конкуренцији, Загорка Александрић је била 24. на ранг-листи Тениског савеза Југославије. Касније се са успехом такмичила у конкуренцији млађих ветерана (30+), и тада је неколико година заредом освајала државна првенства и многе друге турнире. На светском првенству за ветеране у Перту, ушла међу најбољих 8!
Загорка Александрић је у тенису користила своје атлетске квалитете и брзину, и није било ниједне лопте да она за њом није потрчала! После сениорске каријере она је наставила да ради као тениски тренер, и то у Партизановој школи тениса. Сматра да је веома важно за све тренере да започну рад у тениској школи, да би били комплетни. Госпођа Александрић поседује богато искуство, и сматра да је неопходан услов за успешно бављење тенисом да дете буде заинтересовано да се бави тенисом. То је неопходан услов.
Загорка Александрић је специјално за Мале играче објаснила на који су све начин клубови некада бринули о својим такмичарима, како су били организовани тренинзи, вођење деце на турнире, селектовање такмичара. И како је све то знатно олакшавало родитељима, који су тада били много растерећенији, како финансијски тако и у погледу њиховог времена и уопште степена укључености у бављење тенисом свога детета. Госпођа Александрић сматра да се и данас део тога може применити на дечји и јуниорски тенис, да има воље за тиме.
Загорка Александрић је истакла да стасавање тенисера представља комплексан процес, и да треба много стрпљења.
„Један играч се ствара 8 година. Само школица тениса траје 3 године. Нема пречица, ово је процес. То би требало да знају и родитељи и деца. Потребно је много улагања, не само финансијског, и улагања труда самог детета.“
Када би се ревитализовала улога клубова, родитељи би били много растерећенији. Зага Александрић нам је рекла да у Србији има доста добрих тренера, који су спремни да уче. Она сматра да је посао тренера комплексан.
„Тренер прво мора да буде јако стрпљив; друго, мора да буде упоран, и треће – мора да буде посвећен. Мора играча да прати. Мора да има план, и да се припреми за тренинг.“
Ево о којим смо све темама разговарали:
0:46 Колико дуго је госпођа Александрић у тенису, и од када датира њена веза са тенисом?
3:47 Како је почела да се такмичи? Каква је улога у томе Чика Каланче – Драгомира Калановића из Ниша?
5:36 О успесима у такмичарској каријери
7:06 Зашто је важно да тренери почну да раде баш у тениској школи
7:58 О организацији рада у ТК Партизан пре 30-40 година, о систему школовања и селектовања играча
10:45 Јесу ли некадашња деца била пажљивији слушаоци, и да ли се заинтересованост деце некад и сад разликује?
12:50 О некадашњој улози клубова у стасавању тенисера, о томе на који су све начин клубови бринули о тенисерима
14:28 Има ли шансе да се ревитализује улога клубова и растерете родитељи, на које је пао сав терет?
15:17 Колико траје процес стварања тенисера?
15:53 Како је изгледао један тренинг деце некада, шта су радили пре а шта после тренинга?
17:08 О учешћу родитеља у тениском процесу? Колико су били укључени у тај процес, и колико су се мешали у посао тренера?
18:38 Поређење финанијског оптерећења родитеља некада и сада
19:40 Шта значи израз „деца децу васпитавају“? Колико је важно да дете буде у групи?
20:51 „Мама, пребацио сам мрежу!“ 🙂
21:40 Због чега је јако важно да процес обуке играча брзо прође? О некадашњим интерним турнирима тениских школа, нпр. Партизана и Звезда?
23:28 О томе колико су српски тренери спремни да уче? Да ли затраже савет од Заге Александрић? Које су особине доброг тренера?
25:15 Шта значи „остварити контакт са играчем преко лопте“?
26:09 Зашто је важно да тренери на почетку каријере прођу обуку у тениској школи, да раде са почетницима?
26:45 Због чега је важно да тренери присуствују турнирима и прате тениска збивања, и развој других тенисера?
29:35 Које су карактеристике доброг тренинга?
30:25 Да ли је Зага Александрић и даље у контакту са играчима које је некада тренирала?
30:55 Занимљива прича о томе како тенис отвара многа врата, о чудном тениском путу једног тенисера којег је некада тренирала
35:20 Како родитељ да се понаша кад дете изгуби на турниру?
36:33 Шта представља заједничку особину наших најбољих тенисера, од којих су многи били и чланови ТК Партизан?
Била нам је част да се уз разговор са Загорком Александрић вратимо у тениска збивања од пре неколико деценија, и да чујемо њене ставове о актуелном тренутку у српском дечјем и јуниорском тенису. Сигурни смо да ће родитељима и тениским тренерима њена искуства и савети бити веома драгоцени!
Разговор водио уредник сајта Ненад Букарица
Novi komentari