Gladna aktivna deca, gladna deca sportisti, Kako da zadovoljite glad kod aktivnog deteta

Како да задовољите глад код активног детета

17. јун 2017.

Написао Аи Џером, члан SDA.

 

Чак и деца огладне, и када дође до тога можда ћете тешко пронаћи одговарајућу храну. Активна деца су увек у покрету, имају мале стомаке и могу бити колебљива, уз кратке периоде пажње, тако да унос одговарајуће хране представља мешавину не само укусне хране, него и прецизног тајминга и паметне расподеле.

Активној деци неопходна је енергија за раст, као и додатна енергија за њихову физичку активност. Ту енергију треба добити из хране која такође обезбеђује хранљиве састојке уместо „празних калорија“, па искористите сваки залогај тако да се може сматрати хранљивим. То можете учинити помоћу хране пуне хранљивих састојака — попут интегралног хлеба и житарица, воћа, махунарки, орашастог воћа, поврћа, рибе и меса с ниским нивоом масти — и уз мало претходне припреме.

 

Детаљније Како да задовољите глад код активног детета

 

Бирање лаке хране за активну децу

КАНАПЕИ

Ужина величине једног залогаја лака је за преношење и лако се једе у колима или на клупи, док дете чека на следећу активност. Ако је дете може узети у руке и одмах ставити у уста, већа је вероватноћа да ће бити поједена. Пробајте:

  • Мини ролнице с кобасицом спремљене код куће, киш или фритату
  • Ручно увијени суши
  • Мини-сендвиче
  • Сухомеснато величине једног залогаја или расечене остатке хране, печену пилетину, печeни тофу, поховане комадиће пилетине
  • Расечене штапићe са поврћем, охлађени броколи, чери парадајз
  • Насецкано лако воће, парчиће лубенице са кором, поморанџе (ољуштене), банану, грожђе, бобичасто воће

 

 

  • Кувану пасту
  • Штапиће од сира и крекере/мусли барове
  • Јогурт у чашици
  • Мини мафине
  • Сушено воће, орашасто воће и семење
  • Хрскаве печене леблебије (једу се као чипс!)

 

Gladna aktivna deca, gladna deca sportisti, Kako da zadovoljite glad kod aktivnog deteta
Photo by Katarzyna Pracuch on Unsplash

 

ПОВРЋЕ

Понудите исецкано поврће као ужину на повратку кући. Ако су заиста гладни, појешће га! Затим понудите други део оброка када дођу кући, нпр. ако је то месо и 3 врсте поврћа, понудите прво две врсте поврћа а затим код куће за столом понудите последњу врсту поврћа и месо.

Ако морате да се борите да би јели поврће, можете га сакрити у храни припремљеној код куће, нпр. поврће у ролнице с кобасицом; ситно сецкано или  испасирано у сосеве за лазање, пасту и сл.; киш или фритату. Погледајте нашу архиву рецепата за предлоге.

 

СМУТИЈИ

Смутији су брзи и лако преносиви, и представљају одличну прилику да додате неке додатне хранљиве састојке, по потреби. Користећи млеко или воће као основу, смути пружа хидрирање, а уз то и угљене хидрате и нешто протеина.

Искористите ову прилику да додате и нешто протеина, додајући орашасто воће као што су индијски орашчић, бадеми или тофу, или млеко у праху. Сезонско воће додаје угљене хидрате и слаткоћу, али и понешто влакана. Насецкана сирова цвекла може да пружи додатна влакна и боју, а лимун и смрзнута банана додају слаткоћу и текстуру.

 

Gladna aktivna deca, gladna deca sportisti, Kako da zadovoljite glad kod aktivnog deteta

 

 

Кључна разматрања

ЧУВАЊЕ И ТРАНСПОРТ

Термос-боце и посуде за храну одржавају храну топлом или хладном више часова. Можете пробати и са добро изолованим торбицама/кутијама за ужину, са торбицама са патент-затварачем, посудама за вишекратну употребу, ћелијама за замрзавање или боцама са залеђеном водом.

 

ТЕКСТУРЕ

Ако је храна превише сува, превише жилава, ако су парчићи превелики или премали, мања је вероватноћа да ће бити поједена. Исеците и послужите храну у величини којом се може манипулисати, која лако стаје у уста или у руку. Храну која се припрема у поклопљеној посуди лакше је жвакати, а сосови могу храну да учине мање сувом и услед тога се она лакше једе.

 

 

Најбољи савети за породице са пуно обавеза

Када су оброци спремни по доласку кући, можете избећи проблеме са гладном децом. То можете постићи на следеће начине:

  • Када имате спремну храну за један оброк у замрзивачу за тренутке кад немате пуно времена, нпр. одреске спремне за минут, равно замрзнуте и поређане на гомилу.
  • Исеците и оперите поврће, тако да у фрижидеру буде спремно за кување. Затим парите/пржите/пеците/распоређујте у салату, по жељи.
  • Користите гаџете. Кувала за пиринач, експрес-лонци, термо-миксери и апарати за споро кување могу бити корисни за кување, а могу и одржати храну загрејаном док не дођете кући.
  • Маринирајте/припремите храну ноћ пре оброка, и одложите је у фрижидер. Ујутру пре одласка у школу/на посао, убаците састојке у апарат за споро кување („крчко“) ради кувања док сте изван куће.
  • Имајте спремне намирнице у остави, као што су паста, пиринич, тортиље и шкољке за такос.
  • Кувајте храну у већим количинама а одложите је у порцијама спремним за послужење (у фрижидеру/замрзивачу).

 

 

Извор:

Sports Dietitians Australia (Спортски нутриционисти Аустралије)

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *