Иван Петковић и Раде Полексић о значају екипних такмичења и о ситуацији у клубовима

Екипно првенство Србије до 14 година завршено је пре неколико дана на теренима Тениског савеза Србије у Београду, а најбоље екипе код девојчица били су из београдских клубова ТК Харон и ТК Fair Play.

 

Упитали смо тренере ова два приватна клуба Радета Полексића и Ивана Петковића, колико је овакво такмичење значајно за децу и за клубове.

Власник ТК Харон и познати српски тениски тренер Иван Петковић је рекао да је екипно првенство врло важно јер деца могу да осете тимски дух и осећај припадности клубу; „тенис је индивидуални спорт и показало се да је то управо оно што им недостаје; Тениски савез Србије је подигао ово такмичење на виши ниво и одазвало се доста клубова; мана је што је то један догађај годишње (уз регионално такмичење). Екипна такмичења су свуда у Европи врло заступљена, малтене на месечном нивоу. Ово је добар корак, али постоје још пар корака који могу да се направе да би то такмичење добило на учесталости и да се не би свело на један догађај у току године.“

Детаљније Иван Петковић и Раде Полексић о значају екипних такмичења и о ситуацији у клубовима

Председник ТК Fair Play, београдског клуба који постоји годину и по дана, Раде Полексић, сложио се са Иваном Петковићем, и рекао нам да сматра да би наша деца била много конкурентнија на међународним турнирима када би постојала јача конкуренција у оквиру државе. „И сами трошкови везани за путовања и смештај би се значајно смањили, што би умногоме олакшало и родитељима и самим клубовима. Сматрам да би поред А и Б тима, који су материјално пропраћени од стране савеза, савез требало мало више пажње да обрати на клубове, поготово на клубове који плански и системски раде, чија деца константно постижу добре резултате и који форсирају јуниорски тенис, колективни дух, и који кроз групне тренинге покушавају да трошкове родитеља сведу на неку разумну меру. Апелујем на савез да нађе начина да помогне, не само у материјалном смислу, него и у стручном смислу, када долазе стручњаци из Европе, ми смо заинтересовани да то чујемо, да са нашом децом одраде неки тренинг…“

Господин Полексић је у разговору са тренерима из Словачке и Чешке чуо да њихови такмичари имају обавезне тренинге у дублу двапут недељно, и дубл је обавезан у свим форматима такмичења у оквиру њихових тениских савеза.

 

Teniski klub Haron Beograd, Anja Petković, Ivan Petković, Anamarija Kovačević, Rade Poleksić, Ekipno prvenstvo Srbije do 14 godina, Teniski savez Srbije Beograd, Teniski centar Novak Beograd
Поздрав по завршетку одлучујућег меча Петковић – Ковачевић

 

Замолили смо наше саговорнике да нам кажу какав је однос клубова и савеза, и може ли он да се унапреди?

Иван Петковић је подсетио да су оснивачи Тениског савеза Србије управо клубови. Они су га основали, чланови су Скупштине и доносе све одлуке. „Пошто су клубови разједињени, они немају неку праву моћ одлучивања, и тренутно сви финансијски токови иду од клубова према савезу, што је вероватно један од ретких примера и у Србији и било где другде. Клубови својим годишњим чланаринама и кроз регистрацију такмичара, уз адекватну помоћ државе, финансирају практично рад Тениског савеза Србије, али је тај ток финансијских средстава у овом тренутку једностран – искључиво и само од клубова ка савезу. У овом тренутку Тениски савез Србије, осим организацијом оваквих такмичења, ни на који начин не помаже рад клубова. Знамо каква је општа финансијска ситуација тако да много ни не очекујемо, али сматрамо да би у оквиру могућности било нормално да Тениски савез Србије у одређеном проценту помогне рад клубова за које сматра да то заслужују.“

Господин Петковић је рекао да се све то касније преноси на родитеље. Клубови немају своја средства, углавном су приватни клубови, и без помоћи са стране на крају се терет целе приче ослони на родитеље.

 

 

Раде Полексић се сложио да проток средстава углавном иде у једном смеру, од клубова према савезу. „Ми смо из клубова хендикепирани према свим другим тренерима који индивидуално тренирају децу, не у оквиру клубова, и који читав профит узимају за себе; кад уђу у А и у Б тим, сва та деца су у истој позицији, а ми клубови нисмо са тим тренерима у истој позицији. Квалитет углавном долази из квантитета који постоји у клубовима, а квалитет углавном заврши код појединаца који немају никакве обавезе према савезу.“

Надамо се да ће овај разговор представљати корак у правцу који би био добар за клубове, родитеље и децу.

 

Разговор је водио уредник сајта Ненад Букарица

 

Teniski klub Fair Play Beograd, Anamarija Kovačević, Kristina Stamenković, Nevena Kolarević, Teodora Stefanović, Ekipno prvenstvo Srbije do 14 godina, Teniski savez Srbije Beograd, Teniski centar Novak Beograd
Честитање по завршетку меча Коларевић – Петровић, и на слици десно Анамарија Ковачевић и тренер Раде Полексић

 

Teniski klub Haron Beograd, Anja Petković, Doroteja Petrović, Milica Radunović, Ivan Petković, Ekipno prvenstvo Srbije do 14 godina, Teniski savez Srbije Beograd, Teniski centar Novak Beograd
Екипа ТК Харон Београд: Милица Радуновић, Ања Петковић и Доротеја Петровић са тренером Иваном Петковићем

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *