Алекса Петковић (TK Fair Play, 2006. годиште) је победник ОП Београда, турнира 2. категорије до 14 година, одиграног у ТК Бањица. Честитамо!
❓ Алекса, када си почео да тренираш тенис и да ли си размишљао или тренирао још неки спорт?
Тенис сам почео да тренирам са 4 године, године 2010. када су српски тенисери освајали све значајне турнире. Први моји тренинзи су били у тениској школи ТК Врачар чије сам терене гледао са прозора своје собе, али већ после 3 месеца су њихови тренери саветовали да се пребацим у клуб у коме са децом раде такмичарски тенис. Тај савет су моји родитељи и послушали, па обзиром да сам наредних 5 година провео у ТА Новака Ђоковића, ове терене и тренере Гилета памтим као моје прве кораке у такмичарском тенису.
Вероватно као и већину дечака, фудбал ме је привлачио док сам био мали, па и чак данас, радо га играм са друговима из школе и краја, углавном ван такмичарске сезоне, али никада нисам отишао ни на један фудбалски тренинг, јер је моја љубав према тенису увек била незамењива.
Алекса са медаљом у TK Privilege 2016. године
❓ Можеш ли да нам представиш свој тениски клуб, тренера и другаре са којима најчешће тренираш?
Већ 4 године тренирам у TK Fair Play, чији сам поносaн члан, a који има бројне успешне такмичаре попут Невене Коларевић, Анамарије Ковачевић, Стефановић Теодоре, Томић Радомира. Од преласка у Fair Play па и даље, мој главни тениски тренер је Владимир Каић, тренер пун искуства, а и стрпљења, а често ме тренирају као тренери играчи старији играчи мог тренера. Најчешће спарингујем са другом из клуба Миланом Вулетићем, браћом Стокановић, Опарница Алексом и Симеоном Станковићем, који је један од мојих најбољих другова са којим радом проводим и време ван тениса.
Алекса Петковић током тренинга у TK Fair Play
❓ Колико пажње посвећујеш кондицији и ко је твој кондициони тренер?
Због недостатка висине и масе у поређењу са конкуренцијом, трудим се да моја кондиција буде на врхунцу како бих могао да испуним план тренинга и будем конкурентан у сваком мечу. Први кондициони тренер који ми је и усадио оптимално кретање и брзину у игри је био Радоје Полексић, а последњих годину дана кондицију радим са бившим атлетичарем и олимпијцем, тренером многих наших успешних спортиста Александром Поповићем Попом, који ми је и спортски ментор као бивши шампион и државни рекордер. Кондиционе тренинге често радим заједно са Арсенијем Златановићем, српским ATP играчем и некада првим јуниором Србије и петим јуниором у Европи, чији ми савети за приступ тренинзима, игри и спорту уопште пуно значе.
Алекса Петковић током загревања
❓ Чиме си највише задовољан у својој игри, а шта би променио или поправио?
Најзадовољнији сам својим бекхендом и игром на мрежи, а радим на унапређењу игре из дефанзиве.
Алекса Петрковић са другаром пре неколико година
❓ Шта може на турниру да те стварно насмеје, а шта да те наљути или изнервира?
На турниру ме насмеју и радују атрактивни поени, а љути и нервира непрофесионално понашање на мечу играча и публике.
Трећепласирани Никола Матовић и Алекса Петковић са судијом Аном Јовић
❓ Какви су ти планови за зимску сезону? Да ли ћеш учествовати на неким међународним турнирима?
Летња сезона је готова као и годишњи одмор од тренинга и такмичења. До почетка зимске сезоне је план да радим на јачини удараца, тренинзима снаге и издржљивости, како бих могао да се носим са старијим играчима и физички јачима од себе. Међународни турнири су у плану за крај ове године.
Финалисти Александар Жикић и Алекса Петковић
❓ Где видиш себе за десет година?
За десет година се видим као играч који је у Топ 5 на ATP листи и да играм тенис који ће публика волети да гледа.
❓ И за крај једно тениско питање: како се изводи дроп-шот?
Дроп-шот је ударац који се изводи са доста осећаја, пред сам ударац морате изгледати чврсто као да ћете извести јак ударац, а онда пре него што вам лопта дође на рекет промените хват, покушате да што више упијете енергију лопте, а затим прођете телом кроз лопту-ударац.
Novi komentari