Štetni efekti korišćenja mobilnih telefona – Ljubica Jovanović

Za sajt Mali igrači piše Ljubica Jovanovic, teniski mentalni trener

Mentalna priprema pred meč, Mentalni trener tenisera Ljubica Jovanović

Mobilni telefon je sada već nešto bez čega se skoro pa ne može živeti. Ali kako korišćenje mobilnog telefona i igranje igrica utiče na razvoj dece, posebno kod sportista? Korišćenje mobilnog telefona i igranje igrica ima mnogostruke štetne efekte.


  1. Zavisnost! Na prvom mestu je, verovali ili ne zavisnost od korišćenje istih. Kada igrate igrice ona vas mami i vremenski ograničava da se vratiti što pre, pa tako gde god da ste pošli i šta god da radite, vi jedva čekate da nastavite sa igranjem igrica, jer možda vas je neko već „ubio“ ili „preoteo teritoriju“. Adrenalin koji telo luči dok igrate igricu, utiče na to da telo i um jedva čeka da se vratite igrici kako biste isto osećanje ponovo osetili.
  2. Koncentracija! Čim su vaše misli usmerene na to šta se desilo u igrici dok vi niste online, to remeti vaš fokus i koncentraciju. Očekivanja nakon svake vaše objave koliko lajkova i kakvih komentara imate, takodje remeti fokus na ono što trenutno radite, bilo da je to trening, vožnja kolima, posao, ručak…Takodje, boje na mobilnim telefonima i brzina u toku igranja igrica nikako nisu realni, što mozgu šalje signal DOSADE kada bilo šta drugo radite. U stvarnosti je sve mnogo sporije!
  3. Šteti vidu! Ovo već svi znamo, ali ne želimo da priznamo!
  4. Budi agresiju! Igranje igrica i razni reels-ovi nažalost mogu buditi agresiju, hraniti ljutnju i bes, pa se nemojte čuditi zašto je vaše dete stalno ljuto i besno.
  5. Utiče na emotivnu razdvojenost i socijalizaciju. Koliko puta ste porodično seli da pričate, a da barem jedan član porodice ne koristi u tom momentu mobilni telefon? Ručak bez mobilnog telefona je postala bezimena imenica! Igranje igrica i boravak na mobilnom telefonu gasi emocije, negativno utiče na komunikaciju izmedju članova porodice (ili je uopšte više ni nema), zahladjuju odnosi, nema empatije, ljubavi, osećaj da se treba pomoći. Druženje prerasta u grupno igranje igrica ili praćenje jedno drugih putem snap chat-a. Bez fizičkog kontakta, ne mogu se pravilno razviti osećaji pripadanja društvu, želja za igrom, razgovor….
  6. Uzalud utrošeno vreme! Svi mi imamo 24h dnevno na raspolaganju. Ako spavamo od 6-8 sati, vreme na treningu od 2-6 sati, škola i školske obaveze 5-7h, vreme koje odlazi na obroke i ostale dnevne rutine, ostaje nam od 2-6h slobodnog vremena koje većina popuni provodeći vreme na mobilnom telefonu ili igranjem igrica. I onda nam dan proleti, a nikada nemamo vremena ni za šta. Ustravi samo ne raspolažemo dobro svojim vremenom, već smo uhvaćeni u kandžama zveri (mobilni, sony playstation…). A kakva korist od toga? Mnogo je veća šteta!
  7. Problemi sa spavanjem. Često odlazimo u krevet sa mobilnim telefonom i znatiženja „Da samo pogledam još ovo“ čini da ne zaspimo onda kada treba, već ostajemo budni do kasno u noć. Ono što radimo u periodu sat do dva sata pre spavanja jako utiče na kvalitet našeg sna. Dakle, nenaspavanost i loš kvalitet sna i te kako loše utiče na naše mentalno zdravlje, na kvalitet sutrašnjeg dana kada igrač treba biti odmoran, naspavan i spreman da maksimalno iskoristi naredni dan.

Детаљније Štetni efekti korišćenja mobilnih telefona – Ljubica Jovanović


Огласи




Roditelji svojim primerom takodje pomažu da deca postani zavisnici korišćenja sredstava modernih tehnologija! Ali isto tako mogu pomoći i uticati da se to smanji! Kako? Opet svojim primerom! Bolje organizujte svoje vreme i svoje obaveze! Napravite plan radnih aktivnosti za svakog člana porodice ponaosob, ne na mobinom već ručno pisano, znate još uvek postoji papir i olovka. Kada napišete raspored obaveza, uvidećete koliko zaista imate slobodnog vremena, pa ga onda rasporedite tako da radite sa svojom decom ono što ranije niste mogli i za šta nikada nije bilo vremena!


  • Šetnja parkom, uz kokice ili sladoled (bez mobilnog telefona, ostavite ga kod kuće, ništa se strašno neće desiti ako se sat ipo vremena nekome ne javite na telefon)
  • Odlazak u bioskop ili pozorište barem jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje (bez mobilnog telefona)
  • Vožnja biciklom u prirodi, slušajući zvuke prirode, a ne muziku preko mobilnog telefona (znači opet mobilni ostaje kod kuće)
  • Ručak ili barem jedan zajednički obrok dnevno, ali da su svi članovi porodice za stolom u isto vreme i da su svi seli da jedu bez mobilnog telefona (ako nečiji telefon pozvoni za vreme jela, imajte dogovor da ćete kasnije pozvati tu osobu i budite dosledni do kraja ručka i tako svakoga dana)
  • Čitajte knjige, pa će i vaša deca videti to od vas i početi da čitaju (ali ne preko mobilnog telefona)

Postajemo robovi, a to nismo, to činimo svojom voljom i svojim izborima. Dogovor kuću gradi! Uspostavite nove norme, ali vi budite prvi koji ćete ih se pridržavati. Svet oko nas nudi mnogo lepših i korisnijih stvari za smirenje našeg tela i uma, u prirodi se nalazi balans!


Budite pravi uzor svom detetu! Pišite, postavljajte ciljeve, korake za njihovo ostvarenje (ne na mobilnom, već u svesci), čitajte, šetajte, pričajte, slušajte, grlite se. Zagraj, poljubac!


I za sam kraj, pošto je blog namenjen malim igračima i njihovim roditeljima, šta je potrebno da se postane teniser i šampion? U kakvog sportistu i osobu vaše dete treba da se razvije, koje osobine treba da izgradi?

  1. Motivaciju, a u tome će mu korišćenje mobilnog i igranje igrica samo biti ometajući faktori
  2. Koncentraciju i fokus, gde opet mobilni i igrice loše utiču na držanje pažnje
  3. Komunikaciju i dobar odnos sa članovima tima, gde uz korišćenje mobilnog i igranja igrica nestaje želja za komunikacijom i hlade se odnosi, ne može se izgraditi autoritet
  4. Emocionalna kontrola. Držanje emocija pod kontrolom (trema,nervoza, ljutnja, bes, depresija) je nemoguća misija uz korišćenje mobilnog i igranje igrica, jer su preveliki štetni efekti koji isti imaju na igrača.
  5. Kontrola misli i podizanje samopouzdanja zahteva rad na sebi, ali ako igrač zbog zavisnosti igranja igrica i korišćenja mobilnog telefona „nema vremena“ da piše, čita, radi na sebi, onda je ovo zgubljena bitka
  6. Strpljivost – nikako se ne može unaprediti uz koriščenje istih
  7. Analiziranje (hm, šta je to? Pa sve dobijaju na gotovo korišćenjem mobilnog telefona)

Ovo je tema koja je mnogo dublja od ovoga što sam ovde napisala, ali kroz neke najvažnije činjenice želela sam da vam ukažem koliko i na koji način korišćenje mobilnog i igranje igrica utiče štetno na pravilan razvoj ličnosti, izgradnju sportskog duha, na medjuljudske odnose, emocije i komunikaciju! Uđite u koštac sa istim dok ne bude kasno! Svi zajedno možemo uticati na pravilan razvoj dece! Prvo pomognemo sebi, da bismo mogli da pomognemo drugima i tek tada smo pravi primer svom detetu! Roditelji, vi ste uzor svojoj deci! Oni oponašaju sve ono što vi radite! A zapitajte se, ako je ovoliko preveliki štetan uticaj mobilnih telefona na vaše dete, kakav uticaj ima na vas! Kroz par koraka, ogovora u kući, doslednosti i istrajnosti u tim dogovorima, korišćenje mobilnih telefona i igranje igrica se zaista može svesti na minimum!!! Započnite od sebe, a onda to isto prenesite i na svoje dete!


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *